Det här har hänt i House of Nelly

2026-10-15

Arkitektens ord

Samarbetet med Besqab är långt och kärt, vi har gjort flera projekt ihop tidigare. På senare tid har vi gjort andra kvalitativa tillägg i Stockholms innerstad och lärt oss mycket om vad som krävs. Men inget projekt är bättre än sin beställare, och därför var det viktigt att Besqab var tydliga med sin vision.

House of Nelly ska utstråla trygghet, mänsklighet och känslan av ett hem där alla får vara sig själva. Kreativitet och kultur, inspirerat av ett konstnärligt arv, har varit betydande för uppdraget. Redan i entréer och trapphallar ville vi sätta stämningen i en omhändertagande, modern och internationell stil.

Huset är utformat i en tydlig vertikal ordning, indelat i två toner av tegel och komponerat i klassisk bas, kropp och krona. De vertikala partierna, nästan som kraftfulla trädstammar med rusticerande bark, bildar en slags rytm i gaturummet. Sockel- och mezzaninplan markeras med glaserat tegel, och de indragna balkongerna tittar fram med ett litet utstick som ger fina blickar längs gatans perspektiv. Längst upp ligger en generös terrass med utblickar över park och Ulvsunda sjö. 

Gemensamma förebilder från Upper East Side genomsyrar helheten och smyger sig in i lägenheterna.

Som arkitekter letar vi alltid efter det platsspecifika; vad som gör just denna byggnad speciell. Omgiven av den industriella tegelarkitekturen i kvarteret har vi studerat platsens tidslager och detaljering. Vi vill komplettera och laga platsen, men också krydda boendet med något extraordinärt. Namnet och den närliggande Nelly Sachs Park har därför varit en påminnelse om ljus, mänsklighet och helhetstänkande; från fasad till interiör och hela vägen ut i trädgårdsrummet.

 Inspirationen är alltid en sammanvägd helhet av allt man bär med sig: vår egen historik, samtida referenser, resor, promenader genom städer som London, Rom, Paris eller New York. Det blir ett slags ryggrad, ett lager av intryck som formar det vi gör, ofta utan att vi tänker på det. I House of Nelly handlar det om att tolka stadens historia och samtidigt sträva framåt. Vi vill skapa något tidlöst, men inte genom försiktighet, utan genom tydlighet och fullt behärskade uttryck.

Gården har vi arbetat fram i nära samarbete med landskapsarkitekten. Material, färg, ljus; allt är sammanvävt med husets uttryck. Målet är en lugn, skyddad oas som uppmuntrar till vistelse och gemenskap, men också samspelar med de andra byggnaderna runt gården. House of Nelly är den sista pusselbiten i kvarteret, och vi vill att helheten ska bli något riktigt bra.

Vi försöker alltid uppnå en känsla av att vara bäst i klassen, att skapa det finaste huset. Med åren har vi ödmjukats i vår syn på vad andra lyckats åstadkomma bredvid oss. Man kan gå på gatorna och se en byggnad och eftersom man trots allt är en mästare i arkitektur så kan man direkt se att här har vi en skicklig arkitekt, ett skickligt hantverk. Det sitter inte bara i materialiteten utan i all den omsorg som bildar en helhet. Ibland ser man hus påverkade av en epok eller negativ ekonomisk fas, eller att alltför få aktörer tillåits bygga för mycket och för povert i en stadsdel. Anledningarna kan vara olika men det leder till bristande kvalité. Det är när stjärnorna linjerar som man kan få till bra arkitektur.

House of Nelly blir en del av ett kvarter där bostäder, kontor och lätt industri möts. Det är också en del av stadens framtid. För oss har detta projekt varit en möjlighet att bidra med något bestående; en byggnad med kvalitet, identitet och omtanke.

2026-08-12

Rivningen har börjat

Rivning kontorshus på Nordenflychtsvägen vid Hornsbergsstrand.

Innan House of Nelly kan resa sig måste något annat gå i graven.

Läs mer

Just nu rivs det gamla kontorshuset på Nordenflychtsvägen, våning för våning, för att göra plats åt något ny­tt på Hornsbergs strand. Snart är marken redo för nästa kapitel ett elegant tegelhus med rustik charm, en gammal själ i ny­ kropp. 

Försäljningen av House of Nelly i full gång – vill du också vara en av dem som flyttar in här? Välkommen på visning!

2026-01-29

Titta in - och blicka ut

Nu kan vi dela med oss av alldeles ny­a bilder inifrån och utifrån House of Nelly.

Läs mer

2025-12-22

House of Nelly enligt arkitekten

Ett modernt flerfamiljshus med balkonger har utsikt över en anlagd innergård en solig dag.

Nu kan du ta del av arkitekten Ola Kjellanders, KJELLANDER SJÖBERG, egna ord om House of Nelly för att lära dig mer om projektet och tankarna bakom de ny­a bostäderna.

2025-12-22

Exempel på planlösningar

Planritning 5 rum och kök 135 kvm

Med inspiration från världens storstäder och platsens egen historia präglas bostäderna av en modern, varm och genomtänkt design där varje rum och hörn är gjort med omsorg. Välj mellan 1 -5 rok, alla med balkong eller terrass.

Läs mer

Nu kan du ta del av flera exempel på planlösningar i Stationshuset.

2025-12-22

House of Nelly - Mer än bara en adress

Ett bostadshus klätt i tegelfasad syns längs med en trafikerad stadsgata.

Upptäck en privat oas med myllrande energi intill Hornsbergs Strand

Läs mer

Intill Hornsbergs Strand skapar vi något som är mer än bara nio våningar på en ny­ adress. Bostäder (1-5 rok) för dig som uppskattar kvaliteten i det lilla och rytmen i det stora. House of Nelly får känslan av ett boutiquehotell – med detaljer man minns och en atmosfär man vill stanna i. I lobbyn, din egen bostad och på den egna gården.

House of Nelly är ett hus som väcker ny­fikenhet – präglat av ett koncept man vill vara en del av.

Säljstart planerad till våren 2026.

Länkar