Vad händer i projektet just nu?

Här kan du följa de senaste uppdateringarna för Fabriken i Nacka strand.
2022-06-20

Muralmålningen är färdig!

Muralmålning i Nacka strand som visar en närbild på fötter och grönska

Målningen är färdig! Alla detaljer har jobbats igenom och linjer har lagts till som förstärker formerna. Bara fem dagar har det tagit från skiss till färdigt verk.

Här kommer några ord från konstnären, om hans tankar kring valet av detta motiv och hur det förhåller sig till platsen

”This project speaks of tranquility and connection with nature. As it is a place where vehicles pass, I consider that it may be the best option, not adding movement or stress, quite the opposite. An image that represents feet in contact with nature, lying down, relaxed. We all know that feeling of both freedom and connection when something touches our bare feet.”

  • 2022-06-05

    Konstnär: TAQUEN

    TAQEN är den konstnär som skapar muralmålningen hos oss i Nacka strand.
    Konstnären Taquen invid en muralmålning föreställande svalor

    Han är känd för sitt figurativa och minimalistiska konstuttryck där han blandar naturliga och mänskliga element för att tala metaforiskt om våra relationer, känslor och instinkter.

  • 2022-06-01

    WALLSTREET Stockholm 2022

    WALLSTREET – The City of Art – är ett globalt koncept för konstutställningar i våra gemensamma stadsrum.
    Stockholmssiluett

    Under juni månad byter Storstockholm skepnad när festivalen kommer till Stockholm och Nacka. Då skapas 111 nya konstverk av 71 konstnärer runt om i hela Stockholmsområdet. Och ett av dem skapas just nu hos oss i Nacka strand!

  • 2021-10-14

    Vi bygger Svanenmärkt

    Förståelsen för vilken påverkan vi har och vilka möjligheter som finns i vår verksamhet är central i vårt arbete mot en mer hållbar samhällsutveckling. Det förhållningssättet påverkar alla delar av vårt arbete, från idéarbete och produktion till inflyttning och användning av bostaden.
    Vi bygger Svanenmärkt

    Våra bostäder byggs med robusta material och beprövade
    tekniska lösningar. Vi väljer i första hand tidlösa material med
    lång teknisk hållbarhet och som är relativt underhållsfria.
    Köken är robusta och av hög kvalitet vilket gör att de har en lång
    livslängd. Vitvarorna är miljöklassade och har låg energiåtgång.
    Kraven på byggnaders hållbarhetsprestanda ökar successivt
    och för att Besqab ska vara en del i utvecklingen tar vi hjälp av
    erkända miljöklassningssystem.


    Detta innebär bland annat att vi certifierar våra projekt enligt
    Svanen. För dig som bor i våra bostäder innebär det att vi
    förbereder för en bra källsortering inne i bostaden, att vi sorterar
    allt byggavfall under byggtiden, att vi har valt ut sunda
    material i bostaden och att vi väljer solenergi där det är möjligt.

  • 2021-04-06

    Under ett år har vi nu sprängt oss igenom ett helt berg

    Och vi är nu i färd med att avsluta sprängningsarbetet. Det har stundtals varit mer utmanade att spränga i berget, än vad vi från början räknade med. Och vi är därför väldigt glada över att kunna tala om att vi nu är igång med grunderna för att kunna börja bygga uppåt. Bottenplattan planeras gjutas till sommaren och stommarna till hus 1 och 2 i Brf Verkstaden börjar resas i höst.

    Sprängningsarbetet i lite roliga siffror. Vi har under det här året:

    • Tagit bort 37.000 m3 berg = ca 100.000 ton
    • Tagit oss 24 meter ner vilket motsvarar 8 våningar, från bergets högsta punkt till lägsta hissgropens botten
    • Gjort ca 8500 borrhål och som mest använt 3 borriggar samtidigt
    • Borrat 26.000 borrmeter för sprängsalvor (och 1 borrkrona har en livslängd på ca 500 meter)
    • Använt 26 ton sprängämnen i 280st sprängsalvor
    • Och 240 bultar, 3-6 meter långa

    För att få bort allt berg från byggarbetsplatsen har vi använt en STOR grävmaskin som lastat 10 trailers med ca 30 ton. En sån bil hinner med ungefär 6 lass på en dag. Totalt har 3.200 lass körts till Värmdö och Sollentuna.

  • 2020-09-18

    Besqab och Nacka kommun tar första spadtag för nya bostäder i Nacka strand

    Fredagen den 18 september tog Mats Gerdau, kommunstyrelsens ordförande i Nacka kommun och Cathrin Bergenstråhle, ordförande i miljö- och stadsbyggnadsnämnden, tillsammans med Besqabs VD Carola Lavén, ett första spadtag för våra 200 nya bostäder i Nacka strand.

    Besqab är med och utvecklar Nacka och kompletterar nu bostadsutbudet i populära Nacka strand med nya lägenheter i ett högt och fritt läge vid Enspännarvägen.

    - Nacka strands alldeles egna karaktär utvecklas mycket just nu, med nya attraktiva bostäder, arbetsplatser och service. Det blir en del av Centrala Nacka och blir en urban och tillgänglig plats, med närhet till natur och hav. Det är roligt att ha med Besqab på den resan, säger Mats Gerdau (M), kommunstyrelsens ordförande i Nacka kommun.